Informacje o stronie

Sieradzka Baza Mostowa to zbiór podstawowych informacji na temat obiektów mostowych znajdujących się w granicach Sieradza. Baza danych została stworzona aby usystematyzować i upowszechnić informacje o mostach, kładkach i wiaduktach na terenie miasta. Wymienione obiekty mają swoje znaczenie w układzie komunikacyjnym Sieradza, przyczyniają się (lub przyczyniły się) do rozwoju miasta, ponadto mają wartość estetyczną i historyczną. Materiały zgromadzone na stronie mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej obiektów inżynierskich znajdujących się w mieście.

Odnalezienie i opisanie obiektów na terenie miasta było możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu map, zdjęć satelitarnych oraz ortofotomap. Informacje dotyczące konstrukcji i wymiarów obiektów zostały opracowane na podstawie oględzin, pomiarów inwentaryzacyjnych wykonywanych w terenie, informacji dostępnych w Internecie, dokumentacji przedmiotowych obiektów oraz z pomocą literatury w postaci podręczników akademickich i artykułów branżowych.
 
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w bazie zostały wykonane osobiście przez autora, podczas wizji lokalnej. Ich kopiowanie i wykorzystywanie jest dopuszczalne jedynie za zgodą autora. Rysunki zamieszczone na stronie zostały wykonane przez autora.
 

Jak korzystać z bazy?

Menu znajduje się po prawej stronie. Każdy obiekt posiada osobną podstronę, oznaczoną odpowiednią kategorią. Mosty zostały podzielone na cztery podstawowe kategorie, to znaczy:
  • Most drogowy (obiekty dostosowane do ruchu kołowego)
  • Kładka (obiekty przeznaczone do ruchu pieszego)
  • Most kolejowy (obiekty z nawierzchnią w postaci torów kolejowych)
  • Wiadukt (przeznaczone do pokonania przeszkód innych niż cieki wodne)
Wszystkie obiekty z danej kategorii można przeglądać wybierając nazwę kategorii z listy. Obok każdej z nich podana jest liczba obiektów do niej zakwalifikowanych. Posty można przeglądać również pojedynczo, wybierając konkretny obiekt z pełnej listy. Lista mostów i kategorii dostępna jest z każdego miejsca na stronie.

Wszystkie obiekty z listy zostały naniesione na mapę, wygląd znaczników ustalono osobno dla każdej z czterech kategorii. Każdy znacznik na mapie został opatrzony linkiem do podstrony opisującej dany obiekt. Możliwe jest wyszukiwanie mostów poprzez wyszukiwarkę, wpisane hasło zostanie wyszukane w tytule oraz treści posta.


Przydatne pojęcia

Belka - element konstrukcyjny przęsła mostu, przenoszący momenty zginające i ścinanie.
Blachownica - dźwigar stalowy, zwykle o przekroju dwuteowym, zbudowany z blach połączonych poprzez nitowanie lub spawanie i najczęściej wzmocniony żebrami poprzecznymi lub podłużnymi.
Dźwigar - podstawowy element ustroju nośnego mostu uczestniczący w przekazywaniu obciążeń z pomostu na podpory.
Łożysko - element przekazujący obciążenie z przęsła na podporę oraz zapewniający wymaganą swobodę przemieszczeń i obrotów przęsła.
Poprzecznica - belka ułożona poprzecznie do osi mostu, przenosząca obciążenia z pomostu na dźwigary główne.
Prefabrykat - gotowy element przeznaczony do montażu na placu budowy; w rozumieniu potocznym najczęściej jest to element betonowy (żelbetowy lub sprężony).
Przyczółek - skrajna podpora mostu; most standardowo posiada dwa przyczółki zlokalizowane na obu jego końcach.
Filar - podpora pośrednia mostu; zasadniczo każda podpora mostu, która nie jest przyczółkiem.
Pylon - podpora mostu wiszącego lub podwieszonego, do której mocowane są kable nośne lub cięgna podwieszające.
Wanta - ukośnie biegnąca lina nośna (cięgno), podtrzymująca przęsło mostu podwieszonego.
Stężenie, tężnik - podłużny lub poprzeczny element zapewniający geometryczną niezmienność przęsła jako bryły przestrzennej.
 
 
Literatura dot. sieradzkich mostów
  • Hebda M.: Ocena przyczyn uszkodzeń i metoda naprawy elementów pomostu mostu kratownicowego. Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury,  z. 64, nr 3/I/2017, s. 179-188.
  • Jakiel P., Mańko Z.: Analiza numeryczna stalowego mostu wantowego w Sieradzu w aspekcie badań doświadczalnych. XLV Konferencja Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i Komitetu Nauki PZiTB, Wrocław-Krynica 1999, tom 6, s. 127-136.
  • Jakiel P., Mańko Z.: Badania dynamiczne stalowego mostu wantowego w Sieradzu. XLVI Konferencja Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i Komitetu Nauki PZiTB, Wrocław-Krynica 2000, tom 4, s. 33-40.
  • Jakiel P., Mańko Z.: Estimation of cables' tension of cable-stayed footbridge using measured natural frequencies, Dynamics of Civil Engineering and Transport Structures and Wind Engineering – DYN-WIND’2017.
  • Jakiel P., Olaszek P.: Dynamic full-scale field test of steel cable-stayed bridge in Sieradz using computer vision method, EVACES 2007.
  • Jakiel P., Olczyk P.: Pierwsze polskie kładki podwieszone i współczesne problemy ich eksploatacji. Inżynieria i Budownictwo, nr 11-12/2021, s. 535-546. 
  • Kamiński Z.: Sieradzkie mosty. Na Sieradzkich Szlakach, nr 3/1991, s. 20-21.
  • Matusiak J.:  O schronach i komorach minowych w sieradzkim moście na Warcie. Na Sieradzkich Szlakach, nr 1-2/2002, s. 7.
  • Olczyk P.: 40 lat mostu wantowego w Sieradzu. Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz, Sieradz, 2018.
  • Olczyk P.: 120 lat mostu kolejowego nad Wartą w Sieradzu. Na Sieradzkich Szlakach, nr 1/2022, s. 14-20.
  • Olczyk P.: Remont sieradzkiego mostu wantowego. Na Sieradzkich Szlakach, nr 1/2023, s. 40-45.
  • Olczyk P., Rabiega J.: Remont podwieszonej kładki nad rzeką Wartą w Sieradzu. Inżynieria i Budownictwo, nr 3-4/2022, s. 178-182.
  • Olczyk P., Rabiega J.: Stan techniczny podwieszonej kładki nad rzeką Wartą w Sieradzu po 40 latach eksploatacji. Mosty, nr 4/2021, s. 63-66.
  • Ruszkowski A.: O sieradzkich mostach raz jeszcze. Na Sieradzkich Szlakach, nr 2/2012, s. 46-48.
  • Ruszkowski A.: Sieradzki most kolejowy podczas II wojny światowej. Na Sieradzkich Szlakach, nr 4/1998, s. 17.
  • Sadowski J., Mrówka K.: Most ufortyfikowany w Sieradzu. Forteca, nr 3-4/1998, s. 95-98.